Bütün Cihan'a Karşı Milli Bir Hareket Yaratmak

Discussion in 'Türk Tarihi' started by Y4K4L4, Aug 5, 2018.

 1. Y4K4L4

  Y4K4L4 ☾★ T'ÜRK ☾★

  Mesajlar:
  263
  Likes Received:
  1,068
  İlk Yunan tümeninin İzmir'e çıkmasından dört gün sonra, ünü Çanakkale Savaşları sırasında parlamış olan Mustafa Kemal Paşa, 9. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkar. Kendisine verilen görev, bu
  bölgede asayişi sağlamaktır. Ama Padişahı, İstanbul hükümetini ve galip devletleri şaşırtan bir şey yapar:
  Bütün milleti, işgale tepki göstermeye çağırır.16 İngiliz baskısıyla ordu müfettişliğinden alınınca, askerlikten istifa eder. Gerçekçilikten uzaklaşmadan, hayale kapılmadan, büyük bir sabırla, bütün Anadolu'yu yurtseverlik ve bağımsızlık bayrağı altında toplamaya koyulur.


  Linkleri görebilmek için login-giriş yapman gerekiyor veya konuya like atman lazım

  Erzurum Kongresi'ni, daha kapsamlı Sivas Kongresi izleyecektir. Kurulmuş olan Redd-i İlhak ve Müdafaa-yı Hukuk dernekleri, 'Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Derneği' adıyla tüm yurdu kucaklayan tek bir dernek olarak örgütlenir. M. Kemal Temsil Heyeti (Yönetim Kurulu) Başkanlığına seçilir.
  Heyet 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelir ve halkın büyük gösterileriyle karşılanır.17 Times gazetesi Türk kıpırdanışını şöyle karşılar: "Bütün cihanın kuvvetine karşı milli bir hareket yaratmak... Ne çocukça bir hayal!"
  Gazeteler, dergiler, yazarlar milli mücadeleyi alay konusu yapar, gerçekçi bir düşünce olduğunu savunmaz. İstiklal ve bağımsızlık sözleri bu zümre için korkulan kelimedir. 29 Ekim 1923 tarihinde bağımsız Cumhuriyet ilan edilir.
   
  Taha1625, Anarchy-X, StewenSS and 2 others like this.
 2. cengiz

  cengiz

  Mesajlar:
  32
  Likes Received:
  1
  Paylaşım için teşşekkürler
   
 3. Quel

  Quel

  Mesajlar:
  249
  Likes Received:
  340
  thanks !
   
 4. Taha1625

  Taha1625

  Mesajlar:
  60
  Likes Received:
  49
  Bir Mavi gözlü dev birdaha gelir mi ? Bilmem ama inanın toplumun ve ülkenin durumuna bakarsak cidden öyle bir Deve ihtiyacı var..
  ATA'm benim..
  Paylaşım için teşekkürler...
   
  TheİnfectedOne likes this.
Loading...

Bu sayfayı Paylaş